Lokata rentierska – elitarny produkt tylko dla wybranych czy oferta dla każdego?
Lokata rentierska to na polskim rynku dość mało popularny produkt, być może dlatego, że wokół którego roztacza się mgiełka ekskluzywności. Wysokie oprocentowanie, dostępność lokaty tylko dla osób z dużym kapitałem i przede wszystkim – regularne wypłaty zarobionych odsetek. Jak jednak pokazuje bankowa praktyka, taka otoczka nijak ma się do rzeczywistości i w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.
Jak się okazuje największą różnicą pomiędzy standardowymi i popularnymi lokatami terminowymi a lokatami rentierskimi jest sposób wypłacania odsetek. W przypadku lokat tradycyjnych odsetki trafiają do nas dopiero po zakończeniu lokaty. Natomiast w przypadku lokaty rentierskiej płatności odsetkowe otrzymujemy w regularnych cyklach np. co kwartał. Dzięki temu możemy cieszyć się z osiągniętego zysku już w czasie trwania inwestycji, a nie dopiero na jej koniec.
Różnice i podobieństwa pomiędzy lokatami rentierskimi a standardowymi lokatami terminowymi:
• Lokaty rentierskie oraz lokaty terminowe zakładane są na określony okres czasu, przy czym lokaty rentierskie są depozytami długoterminowymi trwającymi od 12 do 36-miesięcy.
• W przypadku lokaty rentierskiej odsetki z zainwestowanego kapitału nie są kapitalizowane na rachunku, otrzymujemy je na konto osobiste w regularnych odstępach czasu. Cykliczność przelewów uzależniona jest od parametrów danej oferty, najczęściej odbywa się to co jeden, trzy lub sześć miesięcy.
• Z uwagi na to, że odsetki z lokaty rentierskiej zostają nam regularnie wypłacane, zysk z takiego rodzaju depozytu będzie minimalnie niższy niż w przypadku standardowej lokaty terminowej o takich samych parametrach.
Lokata rentierska a konto oszczędnościowe
Lokata rentierska to połączenie tradycyjnej długoterminowej lokaty terminowej z kontem oszczędnościowym. Oprocentowanie takiej lokaty znane jest nam już na etapie rozpoczęcia, a bank raz na jakiś czas wypłaca nam określoną kwotę pieniędzy. Mając rachunek oszczędnościowy, możemy zrobić tak samo – ustalając, że np. na koniec każdego miesiąca wypłacimy zarobione przez ten czas odsetki.
Przewaga lokaty rentierskiej nad kontem oszczędnościowym polega przede wszystkim na tym, że nie musimy obawiać się obniżenia oprocentowania w trakcie inwestycji. Niestety w przypadku kont oszczędnościowych jest to dość powszechna praktyka. Banki początkowo kuszą klientów wysokim „promocyjnym” oprocentowaniem które obowiązuje przez kilka miesięcy, po czym jego wysokość gwałtownie spada.