Jakie warunki musisz spełnić, aby wziąć kredyt?

Posted by olek on Wed, Sep 02 2020 12:01:19

Życie nie zawsze idzie po naszej myśli. Bardzo często przytrafiają się nam sytuacje, które zmuszają nas do nagłego sięgnięcia do portfela lub znacznego opróżnienia zawartości konta bankowego - leczenie ukochanego zwierzęcia, pilny wyjazd za granicę, opłacenie dziecku czesnego w szkole… sytuacji takich jest mnóstwo! Nie zawsze jednak jesteśmy gotowi, by “z marszu” ponieść znaczne koszty związane z naszymi potrzebami czy marzeniami. W takim wypadku warto udać się do banku i zapoznać się z różnymi ofertami - kredyty gotówkowe są dużo bardziej dostępne niż kiedykolwiek, a różnorodność ofert może niemal przerażać, możesz zrobić to także nieco szybciej dzięki porównywarce kredytów gotówkowych. Ciekawe jest to, że żyjemy w czasach, w których rynek bankowości jest tak rozwinięty, a mimo to dalej prze do przodu, by zadowolić klientów jak największą liczbą ofert. Można się w nich pogubić, dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej dla nas - takiej, która spełni zarówno nasze wymagania i potrzeby, ale także której będziemy mogli sprostać. Nie jest to łatwe i wymaga zapoznania się z tym, co oferują nam różne banki, nie tylko te największe i najbardziej liczące się na rynku, ale również te założone stosunkowo niedawno, które dopiero raczkują w branży.

Zdolność kredytowa i historia kredytowa

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej oferty? Przede wszystkim, kwotę kredytu oraz to, na jak długo chcemy ów kredyt wziąć. Tutaj zależność jest bardzo prosta - im okres spłaty kredytu trwa dłużej, tym oprocentowanie jest automatycznie większe, a co z tym idzie, ostateczne koszty kredytu mogą nas bardzo niemile zaskoczyć. Jeśli mamy więc do dyspozycji wkład własny na początek oraz dosyć obszerne źródło dochodu, warto zastanowić się nad nieco bardziej intensywnym, ale dużo krótszym okresem spłaty. Będzie to bardziej opłacalne.

Jeśli już o źródłach dochodu mowa, warto tu zauważyć, że banki stawiają pewne wymagania przed potencjalnymi kredytobiorcami. Kredyty gotówkowe udzielane się osobom, które przedstawią zaświadczenie o zarobkach, a więc fakt, że posiadają stałe źródło dochodu, które sprosta comiesięcznej kwocie, jaką należy spłacić. Nazywa się to zdolnością kredytową.

Jeśli jednak nie pracujemy na umowę o pracę, istnieje pewna alternatywa, która może się spodobać osobom w potrzebie, które zarabiają na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie - mowa tutaj o kredycie bez zaświadczenia o zarobkach. Oferowana przez bank kwota jest w tej sytuacji niestety stosunkowo mniejsza względem tradycyjnego kredytu, ale niewątpliwą zaletą jest fakt, że biurokracja i papierologia są ograniczone tak znacznie, że nie musimy męczyć się z wypełnianiem wielu wniosków i dokumentów. Kolejną istotną kwestią, która stoi przed potencjalnym kredytobiorcą, jest jego historia kredytowa - aby otrzymać kredyty gotówkowe, owa historia musi być niemal nieskazitelnie czysta. Chodzi głównie o to, że jeśli w przeszłości nie wywiązywaliśmy się ze zobowiązań finansowych lub zalegaliśmy znaczny czas ze spłatą poszczególnych rat, istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, iż teraz nikt nie przyzna nam kredytu. W takiej sytuacji kusi udanie się do parabanku, ale należy pamiętać, że parabanki nie są godnymi zaufania instytucjami, a oferowane przez nich usługi pełne są nieścisłości i kruczków prawnych, przez które możemy wylądować w naprawdę paskudnym błocie. Warto więc, jeśli mamy pełną zdolność kredytową, a nasza historia kredytowa jest względnie czysta i bez skaz, zastanowić się nad wzięciem tradycyjnego kredytu, a nie szemranej pożyczki z firmy niewiadomego pochodzenia.