Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?

Posted by olek on Fri, Jan 08 2016 11:15:22


Do najpopularniejszych produktów bankowych należy kredyt gotówkowy. Nie powinno to w zasadzie budzić zdziwienia, ponieważ kredyt taki bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Jest to kredyt, który może być przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny, więc można go wykorzystać zarówno w celu sfinansowania zakupu wyposażenia do mieszkania, jak i w celu pokrycia kosztów wakacyjnego wyjazdu. Oferta takich kredytów jest bardzo szeroka, więc jest też w czym wybierać. Warto jednak posłużyć się jakimś dobrym rankingiem kredytów, dostępnym w internecie. Dzięki niemu będziemy mieli wszystkie oferty i ich charakterystykę w jednym miejscu.

Wybierając ofertę należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Przede wszystkim znaczenie ma to, ile kredyt będzie nas kosztował. Najważniejszym czynnikiem jest w tym względzie oprocentowanie kredytu, ponieważ ono bezpośrednio informuje o kosztach. Jednak sama wysokość oprocentowania to nie wszystko, ponieważ koszty w pewnym stopniu będą zależeć od czynników zewnętrznych i tego, jaki rodzaj oprocentowania się wybierze. Tymi czynnikami zewnętrznymi są stopy procentowe, a pośrednio sytuacja gospodarcza, gdyż od niej zależy jak wysokie stopy procentowe ustali Rada Polityki Pieniężnej NBP. Jeśli wybierzemy oprocentowanie zmienne, to będzie się ono zmieniać analogicznie do zmian stóp procentowych. Jeśli stopy zostaną podwyższone, to większe też będzie oprocentowanie naszego kredytu, jeśli zaś stopy pójdą w dół, to oprocentowanie to będzie mniejsze. Dla osób, które nie chcą ponosić ryzyka związanego ze zmianą stóp procentowych, dość dobrą opcja może być oprocentowanie stałe, które ma cały czas taką samą wartość, jak w dniu zaciągania kredytu.

Koszty kredytu są ważne, ale nie tylko one. Nie można też zapominać, że to, czy spłata nie bezie nam sprawiać problemów zależy również w dużej mierze od tego, jak rozłożone są raty i jaka jest ich wysokość. Dość ciekawą opcją są tu raty malejące. W takim przypadku oprocentowanie jest naliczane od kapitału, który pozostał do spłaty. Spłacając kredyt zmniejszamy więc podstawę, od której naliczane są odsetki, a co za tym idzie raty będą coraz mniejsze. Jednocześnie trzeba mieć świadomość dosyć wysokich rat początkowych.