Jak dużo można pożyczyć?

Posted by olek on Mon, Jul 13 2015 07:42:00

Jakie możliwości oferują nam kredyty gotówkowe?

Każdy kredyt gotówkowy, niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się go zaciągnąć, jest to produkt stosunkowo krótkoterminowy – można go zaciągnąć najczęściej na okres około trzech do pięciu lat (maksymalnie jest to siedem lat). W związku z tym, że takiego kredytu nie spłaca się zbyt długo, logiczne jest też to, że nie może być on szczególnie wysoki, tym bardziej, że do kwoty spłaty kredytu trzeba zaliczyć kapitał kredytowy, odsetki, prowizję i tym podobne elementy. Właśnie dlatego też najczęściej kwoty kredytów gotówkowych wahają się od kilku do kilkudziesięciu (z reguły jest to maksymalnie do pięćdziesięciu – choć nie zawsze) tysięcy złotych tak, żeby kredytobiorca był w stanie wpłacić cały kredyt ze wszystkimi kosztami, w określonym w harmonogramie spłat. Jest to o tyle istotne, ponieważ niespłacenie kredytu może wiązać się w wieloma nieprzyjemnościami i kłopotami dla kredytobiorcy.

Co ma wpływ na wysokość zaciągniętego kredytu?

To, jakiej wysokości kredyt gotówkowy uda nam się zaciągnąć, będzie zależało od kilku podstawowych rzeczy. Przede wszystkim wiele zależy od tego, jaką kwotę potrzebujemy. Nie ma bowiem żadnego sensu zaciągać zbyt wysokiej kwoty kredytu, ponieważ zawsze to oznacza wyższe odsetki do spłaty i ogólnie wyższe koszta, co jest niepotrzebne. Poza tym najwięcej zależy tak naprawdę od tego, jaką zdolność kredytowa posiada konkretny kredytobiorca i czy będzie on w stanie spłacić konkretny kapitał i odsetki kredytu. Logiczne jest bowiem przecież to, że jeżeli ktoś zarabia półtorej czy dwa tysiące złotych miesięcznie, to nie otrzyma kredytu w wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych na okres pięciu lat, bo nie będzie on w stanie takiego zobowiązania spłacić – nie będzie go na to stać (bank musi koniecznie pozostawić konkretnemu kredytobiorcy pieniądze na życie, więc wysokość raty nie może być równa czy wyższa od wysokości jego zarobków).

Wpływ na wysokość kredytu będzie miał także fakt, czy nie posiada się zobowiązań w innych bankach (nawet tych, które są regularnie spłacane), jaką ma się sytuację rodzinną i ile osób na utrzymaniu, oraz kilka innych, równie istotnych rzeczy. Na podstawie analizy sytuacji finansowej (indywidualnej dla każdego klienta)bank ocenia czy i ile może kredytobiorcy pożyczyć.