Co wpływa na koszty kredytu gotówkowego ?

Posted by olek on Mon, Jul 02 2018 11:39:06

Pomoc finansowa jaką możemy otrzymać w banku, gdy nasze finanse cierpią z różnych powodów może nas kosztować czasami mało, a czasami dużo. Wszystko zależy od tego jakie warunki umowy spełnia oferowany nam kredyt gotówkowy. Na pewno stanowi on jedno z najbardziej popularnych rozwiązań osób znajdujących się w tarapatach finansowych, chociaż nie są to jedyne osoby, które podejmują kredyt gotówkowy, a na blogu na-raty.com.pl znajdziesz ciekawe porady jak wybierać spośród wielu ofert.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której dobrze zarabiający mężczyzna, raczej nie odkłada pieniędzy na „czarną godzinę”, a cieszy się tym co ma i wydatkuje wszystkie pieniądze na przyjemności. Są takie osoby, które nie starają się budować zaplecza finansowego, a wszystko co zarabiają wydają od razu na przyjemności. Chociaż jest to dość ciekawe rozwiązanie, bo gwarantuje dobrą zabawę, to trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli coś się popsuje, coś ulegnie awarii to trzeba będzie zorganizować pieniądze w inny sposób (na przykład biorąc kredyt gotówkowy). Wracając jednak do samej sytuacji, mimo tego, że wspomniany mężczyzna jest dobrze zarabiającą osobą, to może dojść do sytuacji w której musi wziąć kredyt gotówkowy, bo nie odkłada pieniędzy „na czarną godzinę”, a wszystko co ma wydaje od razu po otrzymaniu wypłaty.

Abstrahując jednak od przykładu, kredyt gotówkowy najczęściej podejmowany jest przez osoby, które zarabiają słabo i chcą pokryć wydatki właśnie w ten sposób. Jednak koszty takiego kredytu są różne, nie tylko w zależności od tego z oferty którego banku zdecydujemy się skorzystać.

Fakt, że w banku X dany kredyt będzie tańszy niż w banku Y, nie oznacza, że kredyt o innej kwocie pożyczki czy okresie spłaty będzie tak samo tańszy. Dlatego jeśli zmienią się jakiekolwiek wartości kredytu musimy przeprowadzić ponową rekalkulację kosztów. Co zatem wpływa na to ile kosztuje nas kredyt gotówkowy ?

Przede wszystkim kwota pożyczki – inaczej będzie nas kosztować spłata pożyczki w wysokości 1000 zł, a inaczej w wysokości 100 000 zł. Nie ma tutaj mowy o kwotowej wysokości odsetek, bo to oczywiste, ale także procentowej.

Okres spłaty pożyczki – im ten okres jest dłuższy, tym więcej pieniędzy będziemy musieli oddać. Różnice w koszcie kredytu mogą być ogromne, szczególnie gdy chcemy spłacać kredyt kilka lat. Jednak należy wszystko dokładnie przemyśleć, bo jeśli zdecydujemy się spłacać kredyt w krótszym okresie, ale spóźnimy się z poszczególnymi ratami, to koszty kredytu gotówkowego mocno wzrosną.

Trzeba również pamiętać o tym, że chcąc podjąć kredyt gotówkowy musimy przedstawić w banku oświadczenia, które potwierdzą nasze comiesięczne dochody. Jeśli kredyt gotówkowy jaki chcemy podjąć przekracza pewną, określoną kwotę będziemy również zobligowani do tego by pod prośbą o pożyczkę, podpisało się również kilku żyrantów, którzy będą dla banku „zabezpieczeniem” naszej ewentualnej niewypłacalności. Każdy bank posiada inną ofertę, dlatego zanim zdecydujemy się podpisać jakąkolwiek umowę, lepiej jest mocno przenalizować oferty, których na rynku jest całe multum.