Co warto wiedzieć o kredycie na telefon?

Posted by olek on Fri, Sep 06 2019 08:37:17

Przyzwyczailiśmy się do tego, że większość kredytów można zaciągnąć przez Internet. Nic w tym dziwnego – nowoczesne narzędzia internetowe i komputerowe pozwalają na przejście całego procesu bez wychodzenia z domu. W przypadku osób, które mają problemy z obsługą komputera, nie jest to już takie łatwe. Dla nich pozostaje jedna alternatywa, czyli kredyt telefoniczny. Niestety, zaciągając kredyt gotówkowy w banku poprzez telefon, nie można zrobić wszystkiego "z domu".

Jak to wygląda, czyli kredyt przez telefon od kuchni

Zaciąganie kredytu przez telefon jest bardzo proste i zwykle rozpoczyna się od połączenia z infolinią konkretnego banku. Gdy rozpocznie się rozmowa z konsultantem, potencjalny Klient banku podaje swoje podstawowe dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, dochody, wnioskowana kwota i numer PESEL. Oczywiście na tym cała procedura się nie kończy. Jesli wniosek telefoniczny zostanie przez bank rozpatrzony pozytywnie, Klient zapraszany jest do siedziby banku, w celu ustalenia pozostałych formalności.

Potencjalne ryzyko – jak sobie z nim poradzić?

Kredyt na telefon ma sporo zalet. Jest idealną propozycją zwłaszcza dla osób starszych i schorowanych, które nie zawsze mogą wyjść z domu. Mimo to, ta metoda zaciągania zobowiązania ma jedną, istotną wadę. Jest nią bezpieczeństwo potencjalnego Klienta. Skąd te obawy? Biorą się one przede wszystkim z faktu utrudnionej weryfikacji określonej infolinii. Może się okazać, że za danym numerem nie stoi np. profesjonalny bank, lecz osoby podszywające się pod firmy z branży pożyczkowej, bądź kredytowej. W praktyce oznacza to spore ryzyko dla kredytobiorcy.

Optymalna redukcja formalności

Istnieją też banki, które starają się maksymalnie zredukować formalności, jakie stawiane są przed Klientem. Niektóre z nich oferują kredyty gotówkowe na telefon, w ramach których nie istnieje konieczność realizacji reszty formalności w siedzibie banku. Jest to opcja wygodna, ale i ryzykowna. Zwłaszcza w kontekście ewentualnych wyłudzeń na inne osoby. Na szczęście zasada ta nie dotyczy wszystkich osób i wszystkich ofert. Jeśli już istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu (i pożyczki) przez telefon, to najczęściej dotyczy ona wyłącznie tych osób, które są aktywnymi, czyli stałymi Klientami banku. Mogą one otrzymać np. specjalne tokeny, które będą autoryzowały ich telefoniczne wnioski. Co więcej, oferta kredytów na telefon dotyczy z reguły niskich sum, które nie przekraczają kilku tysięcy złotych.

Czy telefon to przeżytek?

Niestety, kredyty gotówkowe na telefon stają się powoli przeżytkiem. W sumie nic w tym dziwnego. Po co bowiem zaciągać kredyt na telefon, który na dodatek obarczony jest sporą liczbą formalności, skoro z tej samej platformy (telefonu) można złożyć wniosek przez Internet? Mitem jest też stwierdzenie, jakoby większość starszych osób nie potrafiła obsłużyć smartfona. Te "inteligentne telefony" można znaleźć nie tylko w rękach dzieci, bądź osób młodych, ale też w rękach ludzi starszych. Tym samym, docelowa grupa osób, dla których stworzono kredyty na telefon, cały czas się kurczy. Niestety, nawet najlepsze zabiegi marketingowe tego trendu nie odwrócą.

Podsumowując, kredyty na telefon są już nieco przestarzałą, choć nadal funkcjonującą odmianą oferty banków. Ich gasnący wpływ na rynek kredytowy w Polsce, jest procesem całkowicie nieodwracalnym. Czy to oznacza większy komfort i bezpieczeństwo potencjalnych Kredytobiorców? Jeśli chodzi o to pierwsze, to tak. W przypadku bezpieczeństwa nie można być już takim pewnym...